Skip to content

21 Pine Valley RoadLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$403,941
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC011
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG18/RIVIERA
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
35%
Improvement Value:$418,700
65%
Total Assessment$643,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,745+3.1%
2024$15,269+2.5%
2023$14,895+1.9%
2022$14,618-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$403,941

To:

Sq Ft2,254DeedBook 5737, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2000