Skip to content

36 Pebble Beach DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC025
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionST ANDREW/BLD2
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,808
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$511,100
69%
Total Assessment$736,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,005+3.1%
2024$17,460+2.5%
2023$17,033+1.9%
2022$16,717-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,032DeedBook 20170, Page 71167

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 12530, Page 8129Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$780,000
DeedBook 12170, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2000