Skip to content

12 Pebble Beach DriveLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 18, 2002

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC037
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG24/MURFIELD
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,857
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
32%
Improvement Value:$485,500
68%
Total Assessment$710,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,379+3.1%
2024$16,853+2.5%
2023$16,441+1.9%
2022$16,135-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,857DeedBook 5884, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1999