Skip to content

5 Oskar CourtLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC053
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #3
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,344
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$400,000
64%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,288+3.1%
2024$14,825+2.5%
2023$14,463+1.9%
2022$14,194-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 20190, Page 35086

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 12161, Page 3796

Property Built

Built

Year Built: 2000