Skip to content

29 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC067
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG7/ST.AND-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,784
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$518,300
70%
Total Assessment$743,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,181+3.1%
2024$17,631+2.5%
2023$17,200+1.9%
2022$16,880-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 20230, Page 8142

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$486,697
DeedBook 5640, Page 202