Skip to content

53 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$813,250
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC079
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG10/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,030
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,800
34%
Improvement Value:$502,000
66%
Total Assessment$760,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,609+3.1%
2024$18,046+2.5%
2023$17,605+1.9%
2022$17,278-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$813,250

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20201, Page 420

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,050DeedBook 12504, Page 7613Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$524,669
DeedBook 5656, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1999