Skip to content

55 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC080
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG10/RIVIERA
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,800
39%
Improvement Value:$412,000
61%
Total Assessment$670,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,408+3.1%
2024$15,911+2.5%
2023$15,522+1.9%
2022$15,234-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 12277, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 2000