Skip to content

99 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC102
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG15/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,042
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$258,800
34%
Improvement Value:$495,100
66%
Total Assessment$753,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,440+3.1%
2024$17,883+2.5%
2023$17,445+1.9%
2022$17,121-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft3,042DeedBook 20240, Page 52778

Property Built

Built

Year Built: 1999