Skip to content

86 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2023

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC109
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG32/ST.AND
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,808
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
31%
Improvement Value:$495,300
69%
Total Assessment$720,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,619+3.1%
2024$17,086+2.5%
2023$16,668+1.9%
2022$16,358-7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 20190, Page 35141Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$484,604
DeedBook 5687, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 2000