Skip to content

58 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC120
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBRKLINE BLDG#30
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,074
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$400,100
64%
Total Assessment$625,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,290+3.1%
2024$14,827+2.5%
2023$14,465+1.9%
2022$14,196+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,074DeedBook 20210, Page 56716Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 20160, Page 84121Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$653,525

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 12517, Page 9151Recorded10/2/2014

Property Sale

Sale
$541,000
DeedBook 12212, Page 8896

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 5981, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 2000