Skip to content

6 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$668,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC153
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #25
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$397,100
64%
Total Assessment$622,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,217+3.1%
2024$14,756+2.5%
2023$14,395+1.9%
2022$14,128-9.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$668,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20170, Page 83237

Property Built

Built

Year Built: 2000