Skip to content

40 Winged Foot DriveLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$741,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC165
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG27/RIVIERA
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,254
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
36%
Improvement Value:$399,700
64%
Total Assessment$624,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,280+3.1%
2024$14,818+2.5%
2023$14,456+1.9%
2022$14,187-9.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$741,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20211, Page 38752

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$339,480
DeedBook 5616, Page 478