Skip to content

11 Champion BoulevardLivingston, NJ 07039

Built 1999

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC167
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG2/BALTL-A
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage3,030
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
30%
Improvement Value:$521,000
70%
Total Assessment$746,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,247+3.1%
2024$17,695+2.5%
2023$17,262+1.9%
2022$16,942-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20211, Page 2149

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 6132, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1999