Skip to content

3 Champion BlvdLivingston, NJ 07039

Built 2000

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block6001
Lot8.02
QualifierC171
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG28/BRKLN
Dwellings1
ZoningR-5A
Sq Footage2,344
Acreage46.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
35%
Improvement Value:$419,200
65%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+3.1%
2024$15,280+2.5%
2023$14,907+1.9%
2022$14,630+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 12427, Page 3271

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 6174, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2000