Skip to content

38 Baker RdLivingston, NJ 07039

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block6001
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page60.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,335
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,900
61%
Improvement Value:$193,100
39%
Total Assessment$494,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,083+3.1%
2024$11,718+2.5%
2023$11,431+1.9%
2022$11,219-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,335DeedBook 20190, Page 86518

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5351, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1952