Skip to content

292 Walnut StLivingston, NJ 07039

Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block6002
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningD-S
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+3.1%
2024$4,981+2.5%
2023$4,859+1.9%
2022$4,769+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0