Skip to content

6 Blackstone DrLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 22, 2008

Property Information

Block601
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,847
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,500
62%
Improvement Value:$225,200
38%
Total Assessment$592,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+3.1%
2024$14,059+2.5%
2023$13,715+1.9%
2022$13,460-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,847DeedBook 12116, Page 9543

Property Built

Built

Year Built: 1955