Skip to content

301 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC076
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #8/SAVOY
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,313
Acreage32.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
22%
Improvement Value:$573,800
78%
Total Assessment$738,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,071+3.1%
2024$17,524+2.5%
2023$17,096+1.9%
2022$16,778-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,313DeedBook 6023, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 2001