Skip to content

503 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC084
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG#9/MAYFAIR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,188
Acreage32.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
25%
Improvement Value:$498,000
75%
Total Assessment$663,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,217+3.1%
2024$15,726+2.5%
2023$15,342+1.9%
2022$15,057-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 20220, Page 89064

Property Sale

SaleMulti
$660,000
DeedBook 6099, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 2001