Skip to content

901 Binghampton LaneLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC095
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #11/SAVOY
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage2,313
Acreage32.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
22%
Improvement Value:$583,800
78%
Total Assessment$748,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,316+3.1%
2024$17,762+2.5%
2023$17,327+1.9%
2022$17,005-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,313DeedBook 5759, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2001