Skip to content

519 Regal BlvdLivingston, NJ 07039

Built 2001

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block6101
Lot47
QualifierC130
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class39
DescriptionBLDG #14/ASTOR
Dwellings1
ZoningR-5B
Sq Footage1,752
Acreage32.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
36%
Improvement Value:$296,700
64%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+3.1%
2024$10,952+2.5%
2023$10,684+1.9%
2022$10,485+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20240, Page 51226

Property Sale

Sale
$467,500

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20180, Page 9858Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5715, Page 738