Skip to content

1 Canterbury RoadLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block6701
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,150
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,200
58%
Improvement Value:$443,000
42%
Total Assessment$1,049,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,663+3.1%
2024$24,887+2.5%
2023$24,278+1.9%
2022$23,827+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft2,948DeedBook 20210, Page 39663

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 5552, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1959