Skip to content

1 Stonewall DriveLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block700
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,702
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
54%
Improvement Value:$394,000
46%
Total Assessment$856,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,938+3.1%
2024$20,304+28.6%
2023$15,788+1.9%
2022$15,495-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

Sq Ft2,702DeedBook 20240, Page 19552

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

Sq Ft2,055DeedBook 20180, Page 62021Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5893, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1955