Skip to content

9 Ross RoadLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block7200
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,397
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
44%
Improvement Value:$629,700
56%
Total Assessment$1,132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,706+3.1%
2024$26,868+2.5%
2023$26,211+1.9%
2022$25,724-4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,375,000

To:

Sq Ft3,397DeedBook 20210, Page 96282

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 6329, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1955