Skip to content

62 Cornell DriveLivingston, NJ 07039

Built 1962

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block7301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,470
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,000
48%
Improvement Value:$560,200
52%
Total Assessment$1,076,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,324+3.1%
2024$25,527+2.5%
2023$24,903+1.9%
2022$24,441-9.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,210,000

To:

Sq Ft3,470DeedBook 20211, Page 15713

Property Sale

Sale
$1,175,000
Sq Ft3,470DeedBook 20210, Page 87360Recorded7/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962