Skip to content

4 Princeton RdLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$314,500
Last Sale Date
Aug 28, 1991

Property Information

Block7500
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,554
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,000
40%
Improvement Value:$688,500
60%
Total Assessment$1,138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,848+3.1%
2024$27,005+2.5%
2023$26,345+1.9%
2022$25,855+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$314,500

To:

Sq Ft4,554DeedBook 5184, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1961