Skip to content

46 N Hillside AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1977

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block802
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage5,322
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$387,300
25%
Improvement Value:$1,137,700
75%
Total Assessment$1,525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,302-4.3%
2024$38,986+2.5%
2023$38,033+1.9%
2022$37,326+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft5,322DeedBook 5550, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1977