Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Mountainview PlaceMontclair, NJ 07042
Last Sale Date
Jun 18, 1990
Property Information
Block1402
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$95,400
92%
Improvement Value:$8,600
8%
Total Assessment$104,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,539 | +0.7% |
| 2024 | $3,515 | +4.6% |
| 2023 | $3,360 | +1.6% |
| 2022 | $3,306 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.