Skip to content

1 Mountainview PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Apr 19, 2006

Property Information

Block1403
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage5,156
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$354,200
34%
Improvement Value:$699,500
66%
Total Assessment$1,053,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,857+0.7%
2024$35,615+4.6%
2023$34,045+1.6%
2022$33,497+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft5,156DeedBook 6329, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1980