Skip to content

25 St. Lukes Place C0005Montclair, NJ 07042

Built 1930

Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block1405
Lot18
QualifierC0005
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage685
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$91,700
55%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+0.7%
2024$5,634+4.6%
2023$5,386+1.6%
2022$5,299+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930