Skip to content

7 Van Vleck Street C0008Montclair, NJ 07042

Built 1976

Last Sale Price
$249,100
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block1507
Lot1.01
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage624
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
58%
Improvement Value:$101,300
42%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+0.7%
2024$8,156+4.6%
2023$7,796+1.6%
2022$7,671+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,100

To:

Sq Ft1,012DeedBook 20170, Page 29433

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5934, Page 859

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5874, Page 614

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5565, Page 553

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4961, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1976