Skip to content

51 No. Mountain Avenue(Unit C0013)Montclair, NJ 07042

Built 1992

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1507
Lot22.01
QualifierC0013
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage850
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
70%
Improvement Value:$78,500
30%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+0.7%
2024$8,737+4.6%
2023$8,352+1.6%
2022$8,218+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

To:

Sq Ft850DeedBook 20250, Page 69248

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 20170, Page 28001Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6129, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1992