Skip to content

136 Valley RoadMontclair, NJ 07042

Built 1933

Last Sale Date
Jan 1, 1984

Property Information

Block1507
Lot5.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage3,928
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$604,800
55%
Improvement Value:$495,200
45%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,433+0.7%
2024$37,180+4.6%
2023$35,541+8.8%
2022$32,652+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933