Skip to content

530 Valley Road C001yMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC1.25
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
64%
Improvement Value:$82,800
36%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,922+0.7%
2024$7,869+4.6%
2023$7,522+1.6%
2022$7,401+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft684DeedBook 20190, Page 17624

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft684DeedBook 12514, Page 1624Recorded9/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964