Skip to content

530 Valley Road C002eMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC2.05
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage829
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
63%
Improvement Value:$72,000
37%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,704+0.7%
2024$6,659+4.6%
2023$6,365-6.0%
2022$6,768+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$201,500

To:

Sq Ft829DeedBook 20200, Page 55562

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft829DeedBook 20200, Page 15684Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5538, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1964