Skip to content

530 Valley Road C003fMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC3.06
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
58%
Improvement Value:$133,300
42%
Total Assessment$318,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,832-6.9%
2024$11,637+4.6%
2023$11,124+1.6%
2022$10,945+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 20230, Page 42024

Property Sale

Sale
$398,500

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 12464, Page 5585Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6351, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1964