Skip to content

530 Valley Road C004nMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC4.14
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage569
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
66%
Improvement Value:$65,800
34%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+0.7%
2024$6,449+4.6%
2023$6,165+1.6%
2022$6,066+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft569DeedBook 20210, Page 93584

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 4913, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1964