Skip to content

530 Valley Road C005hMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$189,280
Last Sale Date
Apr 22, 2009

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC5.08
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage596
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
65%
Improvement Value:$68,100
35%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+0.7%
2024$6,527+4.6%
2023$6,239+1.6%
2022$6,139+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,280

To:

Sq Ft596DeedBook 12193, Page 1112

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6082, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1964