Skip to content

530 Valley Road C005pMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC5.16
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage905
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
59%
Improvement Value:$105,700
41%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,701+0.7%
2024$8,643+4.6%
2023$8,262+6.4%
2022$7,766+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft905DeedBook 20200, Page 52658Recorded6/4/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6003, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1964