Skip to content

530 Valley Road C006aMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC6.01
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,476
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
58%
Improvement Value:$172,900
42%
Total Assessment$412,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,051+0.7%
2024$13,956+4.6%
2023$13,341+1.6%
2022$13,126+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 20150, Page 88269Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12237, Page 2865

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 5687, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1964