Skip to content

530 Valley Road C006jMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC6.10
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage905
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
57%
Improvement Value:$94,300
43%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,463+0.7%
2024$7,412+4.6%
2023$7,086+1.6%
2022$6,972+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft905DeedBook 20190, Page 49480

Property Sale

Sale
$216,300

From:

To:

Sq Ft905DeedBook 12444, Page 1614Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$225,100
DeedBook 6080, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1964