Skip to content

530 Valley Road C007gMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC7.07
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
56%
Improvement Value:$147,800
44%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325-8.9%
2024$12,432+14.9%
2023$10,819+1.7%
2022$10,641+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 20220, Page 23908

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 12087, Page 3102

Property Built

Built

Year Built: 1964