Skip to content

530 Valley Road C007mMontclair, NJ 07043

Built 1964

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 5, 1988

Property Information

Block1711
Lot18
QualifierC7.13
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,225
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
66%
Improvement Value:$125,100
34%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,424+0.7%
2024$12,340+4.6%
2023$11,796+1.6%
2022$11,607+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,225DeedBook 5041, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1964