Skip to content

458 Valley RoadMontclair, NJ 07043

Built 1910

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block1711
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,632
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
56%
Improvement Value:$246,700
44%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,115+0.7%
2024$18,985+4.6%
2023$18,149+3.3%
2022$17,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20160, Page 2680

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 12481, Page 6206Recorded2/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5128, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1910