Skip to content

195 Lorraine AvenueMontclair, NJ 07043

Built 1901

Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block1809
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings5
ZoningR2
Sq Footage4,756
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$462,300
61%
Total Assessment$762,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,941+0.7%
2024$25,766+4.6%
2023$24,630+1.6%
2022$24,234+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 20150, Page 79440

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft4,756DeedBook 12383, Page 6219

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 5419, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$221,000
DeedBook 4800, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1901