Skip to content

6 Jerome Place C0007Montclair, NJ 07043

Built 1943

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block1810
Lot13
QualifierC0007
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,080
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
43%
Improvement Value:$154,600
57%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+0.7%
2024$9,112-4.3%
2023$9,519+1.6%
2022$9,365+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20250, Page 21445

Property Sale

Sale
$526,000
Sq Ft1,080DeedBook 20240, Page 46540Recorded8/9/2024

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,080DeedBook 20211, Page 28565Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$335,500
DeedBook 6095, Page 493

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 4958, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1943