Skip to content

237-249 Lorraine AvenueMontclair, NJ 07043

Commercial

Last Sale Price
$1,965,000
Last Sale Date
Aug 2, 2016

Property Information

Block1810
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage6,794
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,496,000
55%
Improvement Value:$1,204,000
45%
Total Assessment$2,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$91,881+0.7%
2024$91,260+4.6%
2023$87,237+1.6%
2022$85,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,965,000

To:

Sq Ft6,794DeedBook 20160, Page 68385