Skip to content

12 Llewellyn RoadMontclair, NJ 07042

Built 1889
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block2101
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings5
ZoningR1
Sq Footage3,833
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
34%
Improvement Value:$430,600
66%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,310+0.7%
2024$22,159+4.6%
2023$21,182+1.6%
2022$20,842+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1889