Skip to content

33 Harrison AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1868

Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block2104
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,800
32%
Improvement Value:$274,100
68%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,745+0.7%
2024$13,652+4.6%
2023$13,050+1.6%
2022$12,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1868