Skip to content

16 Plymouth StreetMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 8, 1999

Property Information

Block2202
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,019
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,400
29%
Improvement Value:$776,100
71%
Total Assessment$1,095,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,280+0.7%
2024$37,028+4.6%
2023$35,396+1.6%
2022$34,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft6,019DeedBook 5649, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4802, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1890